Służebność przesyłu a użytkowanie wieczyste
Służebność przesyłu jest prawem zbliżonym funkcjonalnie i konstrukcyjnie do służebności gruntowych (art. 3054 Kodeksu cywilnego), co przemawia za przeniesieniem na grunt tej służebności poglądu, w myśl, którego użytkowanie wieczyste może zostać obciążone służebnością gruntową.
Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 13 kwietnia 2017 r., sygn. akt III CSK 120/16.
Postanowieniem z 14 maja 2014 r. sąd rejonowy oddalił wniosek wnioskodawców o ustanowienie na prawie użytkowania wieczystego nieruchomości służebności przesyłu na rzecz uczestnika postępowania.
Sąd rejonowy ustalił, iż na nieruchomości będącej w użytkowaniu wieczystym wnioskodawców znajdują się urządzenia przesyłowe linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia w postaci słupa elektroenergetycznego i przewodów napowietrznej linii elektroenergetycznej wzniesionych w 1987 r. Infrastruktura przesyłowa była cały czas użytkowana przez przedsiębiorstwo państwowe, a następnie przejętą została przez uczestnika. W tak ustalonym stanie faktycznym sąd uznał wniosek za nieuzasadniony przyjmując, iż nieruchomość jest już obciążona służebnością gruntową odpowiadającą treści służebności przesyłu nabytą przez uczestnika w drodze zasiedzenia. Postanowieniem sąd okręgowy oddalił apelację wnioskodawców, podzielając dokonane przez sąd rejonowy ustalenia faktyczne, nie podzielił oceny, jakoby doszło do zasiedzenia służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu na skutek doliczenia okresu posiadania służebności przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta